VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie
VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie
VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi
Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV
VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin
VIDEO | Costel Gâlcă se aştepta să aibă meci greu cu CFR. ”Am fost prea respectuoşi cu ei” VIDEO | Costel Gâlcă se aştepta să aibă meci greu cu CFR. ”Am fost prea respectuoşi cu ei”

Doliu în Rusia! A murit eroul finalei Campionatului European din 1960

Legendele sportului Publicat pe 6 dec 2020

Atacantul Viktor Ponedelnik, autorul golului care a adus URSS titlul european, a decedat, sâmbătă, la vârsta de 83 de ani, informează lequipe.fr.

În finala Campionatului European din 1960, disputată pe Stadionul Parc des Princes din Paris, Ponedelnik a marcat, în prelungiri, golul victoriei în meciul cu Iugoslavia, aducând astfel singurul trofeu important la nivel de echipe naţionale pentru fotbalul sovietic. După 90 de minute, scorul a fost 1-1, iar Ponedelnik a înscris în minutul 113.

Într-o perioadă cu puţine meciuri internaţionale, Poendelnik a marcat 20 de goluri în 29 de partide disputate pentru URSS.

La nivel de club, el a evoluat pentru echipele Rostelmaş Rostov pe Don (actuala FC Rostov), FC SKA Rostov pe Don, ŢSKA Moscova şi Spartak Moscova, retrăgându-se din activitate în 1966.

După retragere, a fost antrenor şi comentator sportiv.