VIDEO | Flacăra olimpică a plecat din Grecia spre Marsilia, pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024 VIDEO | Flacăra olimpică a plecat din Grecia spre Marsilia, pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024
Cristi Balaj, ironii la adresa unui arbitru din Superliga. „Bine că e la VAR, nu în teren” Cristi Balaj, ironii la adresa unui arbitru din Superliga. „Bine că e la VAR, nu în teren”
VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia, în direct pe Prima Sport 1. Oaspeţii au deschis scorul VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia, în direct pe Prima Sport 1. Oaspeţii au deschis scorul
"Când m-am apucat de fotbal nu mă gândeam că am să ajung atât de sus". La exact 18 ani de la semifinala cu Middlesbrough, Nicolae Dică a rememorat dubla istorică | EXCLUSIV "Când m-am apucat de fotbal nu mă gândeam că am să ajung atât de sus". La exact 18 ani de la semifinala cu Middlesbrough, Nicolae Dică a rememorat dubla istorică | EXCLUSIV
Prima echipă retrogradată oficial în Serie B, după 3-0 cu Frosinone Prima echipă retrogradată oficial în Serie B, după 3-0 cu Frosinone
John Textor, patronul grupărilor Olympique Lyon şi Botafogo, suspendat 45 de zile în Brazilia. Care este motivul John Textor, patronul grupărilor Olympique Lyon şi Botafogo, suspendat 45 de zile în Brazilia. Care este motivul

Lara Gut-Behrami a stopat supremaţia Mikaelei Shiffrin în Cupa Mondială de Schi Alpin

Sporturi Publicat de Daian Cutu pe 22 mar 2024

Lara Gut-Behrami a câştigat vineri, pentru a cincea oară, titlul sezonului de Cupă Mondială la super-G, după ce s-a clasat pe locul şapte în cursa finală câştigată de campioana olimpică din 2018, Ester Ledecka, relatează AP.

Gut-Behrami, în vârstă de 32 de ani, avea nevoie să termine cel puţin pe locul opt pentru a-şi proteja poziţia de lider în clasament şi pentru a revendica al treilea glob de cristal al sezonului său extraordinar. Vedeta elveţiană, care a câştigat prima sa cursă de Cupa Mondială în 2008, la vârsta de 17 ani, a obţinut deja titlurile la general şi la slalom uriaş.

În cursa de vineri, cele mai apropiate contracandidate ale lui Gut-Behrami, Federica Brignone şi Cornelia Huetter, s-au clasat pe locurile doi, respectiv cinci.

Totalul de puncte acumulate de Gut-Behrami de-a lungul sezonului la super-G a crescut la 576, terminând cu 30 de puncte în faţa lui Brignone. Huetter a fost la 60 de puncte în urmă, pe locul trei.

"Super-G este disciplina pe care o iubesc cu adevărat", a declarat Gut-Behrami, care a câştigat aurul olimpic în această disciplină în 2022. "Să câştig din nou Globul este incredibil".