VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers
VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie
VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie
VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi
Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV
VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin

Rădoi a anunţat strategia României în Macedonia de Nord. "Va trebui să rezistăm 60 de minute în care să nu primim gol" VIDEO

Echipa nationala Publicat de Andrei Ionascu pe 6 sep 2021

Naţionala României are două victorii consecutive cu 2-0 în preliminariile pentru Cupa Mondială din 2022. Pentru ‘tricolori’ urmează confruntarea cu Macedonia de Nord, pe 8 septembrie, iar selecţionerul Mirel Rădoi se aşteaptă la o partidă foarte complicată, iar prioritatea lui este defensiva.

România a strâns 9 puncte în Grupa J, după 2-0 cu Islanda şi 2-0 cu Liechtenstein.

Meciul Macedonia de Nord – România este programat pe 8 septembrie, de la ora 21:45, pe Tose Proeski Arena (Skopje).

Pe Arena Naţională, România a învins Macedonia de Nord cu 3-2.

"Ce ar trebui să ne preocupe foarte mult e starea fizică a jucătorilor. Mâine dimineaţă (n.a. - luni) e singurul antrenament în care putem pregăti partida cu Macedonia de Nord, va fi greu de realizat structura antrenamentului pe care l-am dorit. Am văzut prima repriză a meciului dintre Macedonia de Nord şi Islanda. E o echipă foarte bună, tehnică, am simţit-o pe propria piele la Bucureşti. Chiar dacă am câştigat, au revenit de la 2-0, au avut ocazii. În Islanda, am văzut că şi-au impus jocul calitativ, prin jucătorii cu o tehnică foarte bună, plus ritmul de joc. Ce am văzut în primele 45 de minute m-a surprins şi îmi pune un mare semn de întrebare pentru ceea ce înseamnă formula noastră de start şi ce se întâmplă după minutul 60. Va trebui să rezistăm 60 de minute în care să încercăm să nu primim gol.

Mergem cu mare încredere după aceste două meciuri, moral bun. E o partidă decisivă şi sunt sigur că presiunea va fi mult mai mare pe umerii noştri. Va trebui să resimţim presiunea, ca staff şi jucătorii. Nu vreau să mă gândesc că pierdem această partidă, vreau să le transmit jucătorilor încrederea de care au nevoie şi toate aspectele pozitive care s-au întâmplat, dar vreau să vadă ce s-a întâmplat în repriza a doua cu Liechtenstein, pentru că împotriva Macedoniei de Nord dacă oferi asemenea spaţii sau ai o circulaţie lentă a balonului, te poate pune la respect! Am deja o strategie în minte, dar n-am în minte echipa cu care vom începe această partidă", a spus Mirel Rădoi, la conferinţa de presă.

Sursa foto: Sport Pictures