Se amână reluarea Premier League. Decizia care îi vizează pe fotbalişti Se amână reluarea Premier League. Decizia care îi vizează pe fotbalişti
Capăt de linie pentru Quique Setien la Barcelona? Anunţul care îi dă fiori antrenorului sosit de la Betis Sevilla Capăt de linie pentru Quique Setien la Barcelona? Anunţul care îi dă fiori antrenorului sosit de la Betis Sevilla
Antrenorul echipei de baschet CS Transilvania Braşov, confirmat pozitiv cu noul coronavirus Antrenorul echipei de baschet CS Transilvania Braşov, confirmat pozitiv cu noul coronavirus
Gestul mişcător făcut de Neymar în plină criză provocată de pandemia de COVID-19. „Nu putea să rămână impasibil” Gestul mişcător făcut de Neymar în plină criză provocată de pandemia de COVID-19. „Nu putea să rămână impasibil”
Legătura dintre cazurile de COVID-19 de la Liverpool şi meciul liderului din Premier League cu Atletico Madrid. Explicaţia unui specialist Legătura dintre cazurile de COVID-19 de la Liverpool şi meciul liderului din Premier League cu Atletico Madrid. Explicaţia unui specialist
Bayern Munchen a luat o decizie în cazul lui Hansi Flick. Ce se întâmplă cu înlocuitorul lui Kovac Bayern Munchen a luat o decizie în cazul lui Hansi Flick. Ce se întâmplă cu înlocuitorul lui Kovac

VIDEO | CFR Cluj - Sevilla 1-1. Calificarea se joacă în Andaluzia

Fotbal Publicat pe 20 feb 2020

CFR Cluj şi Sevilla au terminat la egalitate, 1-1, în „16-imile” Europa League. Calificarea se va decide în retur, în Spania, iar anadaluzii sunt mari favoriţi.
În această seară, campionii României s-au descurcat bine în prima repriză, dovadă şi faptul că ibericii nu au trimis niciun şut pe spaţiul porţii. De altfel, CFR Cluj a ratat prima ocazie a meciului, în minutul 7, la o fază la care „vişiniii” au cerut de două ori penalty. Atunci, Păun a executat excelent un corner, Vaclik a ieşit şi a boxat, dar l-a lovit şi pe Omrani, care a solicitat lovitură de la 11 metri, însă centralul Deniz Aytekin a lăsat jocul să continue. Mingea respinsă de portarul oaspeţilor a sărit la Vinicius, iar şutul acestuia l-a lovit pe Carlos, moment în care întreaga bancă a Clujului a explodat şi a cerut penalty, fără a-l impresiona însă pe Aytekin.

Andaluzii au răspuns prin De Jong, care a irosit două situaţii, în minutele 21 şi 33. La ultima dintre ele mingea a muşcat transversala. Primele 45 de minute s-au terminat echitabil, fără gol.

Sevilla a egalat cu noroc

Repriza secundă, însă, a început cum nu se putea mai bine. CFR a împins liniile, iar după ceva mai mult de 10 minute de la reluare a venit şi golul. Presat de gigantul Traore, Jules Kounde a comis henţ în careu după o centrare trimisă excelent de Manea şi l-a obligat pe Aytekin să dicteze penalty, nu înainte de a consulta VAR-ul. Lovitura de pedeapsă a fost transformată cu siguranţă de Deac, în minutul 58, declanşând fiesta în rândul celor peste 20.000 de fani ai CFR-ului.

Sevilla a ripostat şi a trecut pe lângă gol după 10 minute, când Djokovic a intervenit salvator la mingea şutată puternic din interiorul careului de Ocampos. Fostul jucător al Marsiliei a cerut penalty, însă arbitrul, bine plasat, nu a acordat nimic.
Ibericii aveau totuşi să egaleze puţin mai târziu, în minutul 82, când o minge deviată a ajuns la En-Nesyri şi acesta l-a executat din apropiere pe Arlauskis.

Până la final nu s-a mai întâmplat însă nimic notabil, chiar dacă Lopes a ratat o situaţie bună în minutele suplimentare, iar meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1, rezultat care le convine andaluzilor. Calificarea se va decide oricum săptămâna viitoare, la Sevilla, când CFR Cluj se poate califica şi cu o remiză, dar cu condiţia să marcheze cel puţin de două ori.