VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers
VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie
VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie
VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi
Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV
VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin

VIDEO | CFR Cluj, supercampioana României! A învins FCSB după loviturile de departajare, dar a dominat autoritar meciul

Fotbal Internațional Publicat pe 15 apr 2021

CFR Cluj a câştigat Supercupa României pentru a patra oară după executarea loviturilor de departajare. Clujenii au învins cu 4-1 la penaltiuri pe FCSB. După 90 de minute, scorul a fost egal, 0-0, şi nu s-au jucat prelungiri. Dacă la finalul celor 90 de minute scorul este egal, se trece direct la executarea loviturilor de departajare.

• Au marcat de la 11 metri: Rondon, Păun, Chipciu, Camora / Radunovici.
  • Au ratat: Perianu (bară), Şut (balon apărat).

Au evoluat următoarele echipe:

• CFR Cluj: Arlauskis – Manea (Ciobotariu '72), Ben Youssef, Burcă, Camora – William Soares (Sigurjonsson '83), Hoban, Gâdea (Rondon '8) – Deac, Debeljuh (Păun '72), Costache (Chipciu '72). Antrenor Edward Iordănescu;
  • FCSB: Vlad – Ov. Popescu, Nedelcu, Haruţ, Panţîru – Moruţan (Şut '46), Oaidă (Creţu '46), Simion – Vână (Radunovici '46), Fl. Tănase (Istrate '46), Oct. Popescu (Perianu '46). Antrenor Anton Petrea.

Meciul în format live-text + video:

CFR - FCSB 0-0 (4-1 după loviturile de departajare)

Lovituri de departajare:

• CFR deschide seria execuţiilor. Rondon transformă, deşi Vlad ghiceşte colţul. 1-0.

• FCSB execută prin Radunovic. Bate imparabil, în viclu. 1-1

• Păun trage în stânga şi marchează. Vlad sare în partea opusă. 2-1 pentru CFR.

• Perianu ratează! Trage în bară, Arlauskis ghiceşte colţul. Rămâne 2-1 pentru CFR.

• Chipciu trage în stânga, Vlad sare tot în dreapta. CFR are 3-1, FCSB are un penalty ratat.

• Şut ratează şi el! Arlauskis scoate. CFR conduce cu 3-1.

• Camora transformă, iar CFR e supercampioana României! 4-1.

Min. 90+3: Finalul timpului regulamentar! Câştigătoarea Supercuperi României se decide la loviturile de la 11 metri.

Min. 88: Nedelcu semnează prima oportunitatea de gol a FCSB-ului, din această repriză a doua. Arlauskis scoate lovitura de cap a acestuia.

Min. 76: Ben Youssef încearcă să marcheze din foarfecă, dar execuţia se duce puţin peste poartă.

Min. 72: Trei schimbări la CFR. Intră Ciobotariu, Păun şi Chipciu, ies Manea Costache şi Debeljuh.

Min. 68: FCSB, fără ocazie în această a doua repriză. Schimbările de la pauză afectează jocul. Deac îşi trece şi el în cont o şansă. Trage de la 16 metri, pe jos, da reţine Vlad. Portarul, cel mai bun jucător al echipei sale.Mijlocaşul e agăţat după ce trage, cere penalty.

Min. 60: Ocazie uluitoare a CFR-ului! Deac centrează pentru Costache, dar acesta nu poate trimite în poartă din trei metri.

Min. 54: Fază dificilă pentru arbitrul Radu Petrescu. Hoban centrează din dreapta, Ben Youssef reia cu capul, iar Vlad scoate din apropierea liniei porţii. Nu se vede exact dacă balonul a intrat cu totul în poartă sau nu, chiar dacă ardelenii solicită gol. Jocul, lăsat să continue.

Min. 52: Prima şansă de gol vine în urma unei faze fixe. La o lovitură liberă a CFR-ului se dă însă fault în atac, după ce mai mulţi jucători cad în careul lui Vlad.

Min. 46: Începe partea a doua. FCSB face cinci schimbări. Intră Creţu, Perianu, Istrate, Şut, şi Radunovic, ies Oaidă, Oct. Popescu, Tănase, Moruţan şi Vînă.

Min. 45: Pauză la Ploieşti. E 0-0. Statisticile primelor 45 de minute:

• Posesie: CFR (42%) – FCSB (58%)
  • Ocazii de gol: 6-2
  • Şuturi pe poartă: 2-0
  • Cornere: 4-0

Min. 34: Apărarea FCSB-ului e visătoare, iar în urma unei lovituri de colţ Debeljuh reia cu capul în transversală. Faza se prelungeşte, vine o centrare din stânga pentru Deac, acesta reia şi el cu capul, dar Vlad prinde fără mari probleme.

Min. 31: CFR putea să primească penalty! Ovidiu Popescu intră direct în Debeljuh, în careu, dar centralul Radu Petrescu dă simulare şi arată cartonaşul galben atacantului.

Min. 27: Rondon iese şi el la rampă. Scapă lateral dreapta, în careul FCSB-ului, trage periculos dar balonul se duce în plasa laterală. Ce-i drept, poziţia e una extrem de complicată. Liderul campionatului nu leagă deloc pasele.

Min. 20: CFR are controlul meciului în această perioadă de timp, pare echipa mai prezentă în joc. Are câteva şanse bune de gol. FCSB e periculoasă doar prin Tănase, care ia câteva incursiuni pe cont propriu.

Min. 8: Schimbare la CFR: Intră Rondon, iese Gîdea.

Min. 5: Tânărul Gîdea este aproape de un gol senzaţional. Puştiul CFR-ului trage de la aproximativ 20 de metri cu stângul, dar Vlad intervine excelent şi respinge în corner.

Min. 2: Prima ocazie aparţine FCSB-ului. Tănase centrează din stânga, dar lovitura de cap a lui Ionuţ Vînă se duce peste poarta lui Arlauskis.

Min. 1: Începe Supercupa României. Partida se joacă pe stadionul Petrolului, ”Ilie Oană”.

CFR Cluj şi FCSB se înfruntă în Supercupă, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti, pentru hegemonia în fotbalul românesc. Campioana ultimelor trei ediţii, CFR Cluj, are un ascendent asupra rivalilor, însă şi echipa patronată de Gigi Becali are atuurile sale.

De altfel, în ultima partidă, FCSB a câştigat la scor de neprezentare în faţa ardelenilor, într-un meci în care trupa lui Edi Iordănescu a jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică.

Chiar dacă în România Supercupa nu are o miză, dată fiind rivalitatea dintre cele două echipe meciul capătă o conotaţie importantă.

Finala Supercupei României, meciul dintre CFR Cluj şi FCSB, joi, de la ora 19.00, în direct pe Look Sport+.