VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers VIDEO | Performanţă istorică pentru Joel Embiid în victoria uriaşă obţinută de Philadelphia 76ers
VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie
VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie
VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi
Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV
VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin

VIDEO ǀ Petrolul Ploieşti - Dunărea Călăraşi 4-1. Gazdele au un meci facil şi se distanţează în fruntea clasamentului

Liga II Publicat de Daian Cutu pe 6 nov 2021

Petrolul Ploieşti a obţinut o victorie facilă, pe teren propriu, în faţa celor de la Dunărea Călăraşi, cu scorul de 4-1, în etapa XVII din Liga 2.

Singurele emoţii au fost în prima repriză, când adversarii au egalat, dar au cedat fizic în actul secund, iar ”lupii galbeni” au făcut ca diferenţa de pe tabelă să fie una mare.

Astfel, prahovenii se distanţează la un avans de 8 puncte în fruntea clasamentului, faţă de Hermannstadt, care în această rundă înfruntă CSA Steaua, de la ora 15:00, în direct pe Look Sport+ şi PrimaPlay.

Petrolul - Dunărea 4-1 (Vajushi 7-penalty, 19-penalty, Diarra 51, Bratu 73 / Stoica 16 ) . Echipele de start:

• Petrolul: R. Avram – Sg. Pîrvulescu, Meijers, Huja, Ţicu (cpt.) – M. Chindriş, Cebotaru – M. Bratu, Buia, Vajushi – S. Diarra
  • Dunărea Călăraşi: Al. Costache – D. Filip, Ţenea, M. Leca, Sălceanu, Rob. Ivan, C. Avram, Dr. Grigore, Moise, Al. Iul. Stoica, Al. I. Popescu

Minutul 73: GOL Petrolul! Cei de la Dunărea sunt căzuţi fizic în această repriză, iar tânărul Bratu (19 ani) îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor, cu o execuţie de la 10 metri, după o preluare foarte bună.

Minutul 51: GOL Petrolul! Defensiva celor de la Dunărea este prinsă pe picior greşit de o acţiune în viteză. Vajushi îl găseşte în careu excelent pe Diarra. Golgheterul prahovenilor îşi face puţin prea lung balonul, dar reuşeşte să finalizeze şi bifează astfel a noua reuşită stagională.

Minutul 19: GOL Petrolul!  Vajushi ia o acţiune de contraatac pe cont propriu şi pătrunde în viteză în careul advers. Leca îl busculează, iar gazdele beneficează de a doua lovitură de pedeapsă. Albanezul este din nou executant şi transformă şi a doua încercare, după ce repetă colţul de la primul gol.

Minutul 16: GOL Dunărea! Oaspeţii egalează, la primul şut pe poartă, după o eroare mare a celor de la Petrolul. Prahovenii au încercat să degajeze, dar portarul Avram a degajat greşit, atacantul celor de la Călăraşi a fost pe fază şi a marcat cu un şut din afara careului la colţul lung, care a prins pământul înainte să intre în poartă.

Minutul 7: Gol Petrolul! Ţenea îi dă peste picioare lui Bratu în careu, iar arbitrul dictează absolut corect pe nalty. Vajushi transformă, cu ceva emoţii. Portarul Costache a ghicit colţul, dar atacantul a plasat perfect, lângă bară.

Minutul 1: A început partida! Vremea de pe ”Ilie Oană” este extrem de prielnică pentru fotbal.

---------------------------------

Gazdele sunt pe primul loc în campionat, iar în cazul unui succes cu formaţia din Călăraşi se pot duce la un ecart de 8 puncte faţă de Hermannstadt, care în această etapă are parte de un meci extrem de dificil, contra celor de la CSA.

La Dunărea, situaţia este diametral opusă. După ce sezonul trecut au jucat baraj de promovare în Casa Liga 1, acum lucrurile s-au schimbat radical, din cauza problemelor de ordin financiar. Echipa nu are victorie şi ocupă locul 18, cu doar trei puncte.