Se anunţă spectacol în Liga 2. Petrolul - FC ”U” Craiova, duminică, ora 15:00, în direct pe Look Sport+ Se anunţă spectacol în Liga 2. Petrolul - FC ”U” Craiova, duminică, ora 15:00, în direct pe Look Sport+
Veste uriaşă pentru Marius Şumudică! Tehnicianul român a primit o sancţiune mai blândă Veste uriaşă pentru Marius Şumudică! Tehnicianul român a primit o sancţiune mai blândă
Koeman dă vina pe VAR, pentru eşecul cu Real Madrid. ”Din punctul meu de vedere au influenţat clar rezultatul final al meciului” Koeman dă vina pe VAR, pentru eşecul cu Real Madrid. ”Din punctul meu de vedere au influenţat clar rezultatul final al meciului”
”Sunt unii care fac marcaj la mine, dar depăşesc limita”. Sergio Ramos a explicat cel mai delicat moment din El Clasico ”Sunt unii care fac marcaj la mine, dar depăşesc limita”. Sergio Ramos a explicat cel mai delicat moment din El Clasico
VIDEO | Edi Iordănescu, surprins în tribune la meciul Astra - Poli Iaşi. Dădea indicaţii în timpul partidei VIDEO | Edi Iordănescu, surprins în tribune la meciul Astra - Poli Iaşi. Dădea indicaţii în timpul partidei
Zidane fericit, dar moderat, după victoria cu Barcelona. ”Am făcut meciul perfect, dar sunt trei puncte, nimic mai mult” Zidane fericit, dar moderat, după victoria cu Barcelona. ”Am făcut meciul perfect, dar sunt trei puncte, nimic mai mult”

VIDEO REZUMAT | Ordabasî - FC Botoşani 1-2. Moldovenii câştigă în Kazahstan şi se califică în turul al doilea al UEFA Europa League

Europa League Publicat pe 27 aug 2020

FC Botoşani s-a calificat în turul secund preliminar al UEFA Europa League, după ce s-a impus în Kazahstan, pe terenul celor de la Ordabasî, scor 2-1.

Moldovenii au început mai bine meciul şi au ratat cu seninătate câteva situaţii clare, dar gazdele au ratat un penalty, în minutul 12, prin Diakhate, care l-a făcut mare pe portarul Pap. Şi cum o lege nescrisă a fotbalului spune că ocaziile mari se răzbună, Botoşaniul a lovit în minutul 25, când Ofosu a centrat pentru Holzman, care a deschis scorul.

Doar 6 minute a durat bucuria băieţilor lui Marius Croitoru, pentru că fostul dinamovist Mahlangul a restabilit egalitatea. Însă moldovenii au intrat în avantaj la cabine, după ce, două minute mai târziu, Dugandzic a prins un şut de zile mari, direct la vinclu, lăsându-l spectator pe portarul kazah.

În repriza secundă, FC Botoşani s-a retras în jumătatea proprie şi a reuşit să blocheze acţiunile gazdelor. Echipa din Kazahstan a pus stăpânire pe joc, însă nu a reuşit să mai marcheze. Finalul a fost apăsător, cu gazdele aruncându-se în atac, dar presiunea lor nu a adus nimic nou pe tabelă, astfel că Botoşaniul merge mai departe în Europa League şi visează la grupele şi la banii competiţiei.