Notele lui Banciu | Necruţător la adresa lui Dan Petrescu, Dennis Man şi Florinel Coman. "Fotbaliştii ăstia care se cred superiori sunt o glumă proastă a societăţii" Notele lui Banciu | Necruţător la adresa lui Dan Petrescu, Dennis Man şi Florinel Coman. "Fotbaliştii ăstia care se cred superiori sunt o glumă proastă a societăţii"
VIDEO | Încă un pas greşit pentru Real Madrid. Echipa lui Zidane a scos un punct pe final, cu Real Sociedad VIDEO | Încă un pas greşit pentru Real Madrid. Echipa lui Zidane a scos un punct pe final, cu Real Sociedad
EXCLUSIV | Ce se întâmplă cu Bălgrădean după venirea lui Arlauskis? Dulca: ”Cred că Edi va discuta cu ei şi aşa va face” EXCLUSIV | Ce se întâmplă cu Bălgrădean după venirea lui Arlauskis? Dulca: ”Cred că Edi va discuta cu ei şi aşa va face”
VIDEO | Edi Iordănescu, marele susţinător al arbitrilor, după ce a primit două penalty-uri. "Am pus prea mult la zid arbitrajul. Trebuie să le dăm încredere" VIDEO | Edi Iordănescu, marele susţinător al arbitrilor, după ce a primit două penalty-uri. "Am pus prea mult la zid arbitrajul. Trebuie să le dăm încredere"
VIDEO | Visul frumos s-a terminat pentru FC Argeş! Prepeliţă: "Nu facem o tragedie. Caracterele se văd şi după o înfrângere" VIDEO | Visul frumos s-a terminat pentru FC Argeş! Prepeliţă: "Nu facem o tragedie. Caracterele se văd şi după o înfrângere"
EXCLUSIV | Aici s-a jucat soarta meciului CFR Cluj - FC Argeş. Momentul decisiv: ”Jucătorii abuzau de driblinguri” EXCLUSIV | Aici s-a jucat soarta meciului CFR Cluj - FC Argeş. Momentul decisiv: ”Jucătorii abuzau de driblinguri”

VIDEO | Haaland a strălucit din nou. Atacantul Borussiei Dortmund a făcut show cu Schalke 04

Borussia Dortmund Publicat pe 20 feb 2021

Borussia Dortmund a trecut cu 4-0 de Schalke 04, în direct pe Look Sport. Meciul s-a jucat la Gelsenkirchen, iar galbenii l-au rezolvat încă din prima repriză, când au marcat de două ori.

Reuşitele primei părţi au fost semnate de Sancho, minutul 42, şi Haaland, minutul 45. În partea a doua, Borussia Dortmund a mai înscris prin Guerreiro, minutul 60, şi acelaşi Haaland, minutul 79. Ambele echipe au avut probleme importante de lot. Schalke 04 nu a putut conta pe opt jucători, în timp ce Dortmund pe şase.

Echipele de start:

• Schalke 04: Fahrmann – Becker, Thiaw, Oczipka, Kolasinac – Stambouli – William, Serdar, Boujellab, Harit – Hoppe
  • Dortmund: Hitz – Bauza, Can, Hummels, Guerreriro – Delaney, Dahoud – Reus, Brandt, Sancho – Haaland

Dortmund a urcat pe locul 6 în Bundesliga, având, după 22 de etape, 36 de puncte. Schalke are 9 puncte în 22 de partide şi e ultima în clasament. E fără victorie în campionat de şapte meciuri.

În această etapă, a 22-a, Bayern, liderul campionarului, a pierdut. Are 49 de puncte, iar următoarea clasată, Red Bull Leipzig, are 44 de puncte, dar şi un meci mai puţin. Are şansa să se apropie la două puncte de bavarezi, dacă se va impune în confruntarea de duminică, împotriva celor de la Hertha Berlin, locul 15.