VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie
VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie
VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi
Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV
VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin
VIDEO | Costel Gâlcă se aştepta să aibă meci greu cu CFR. ”Am fost prea respectuoşi cu ei” VIDEO | Costel Gâlcă se aştepta să aibă meci greu cu CFR. ”Am fost prea respectuoşi cu ei”

VIDEO | Tătăruşanu, zâmbitor după meciul perfect din Europa League. "Toată lumea se aşteaptă să fiu la acelaşi nivel cu Donnarumma"

Europa League Publicat de Andrei Ionascu pe 11 dec 2020

Ciprian Tătăruşanu a securizat victoria echipei AC Milan în meciul din deplasare cu Sparta Praga, scor 1-0, în ultima rundă din Grupa H a Europa League. Portarul român a declarat că presiunea este mare pe el, pentru a fi la acelaşi nivel cu Gianluigi Donnarumma. Tătăruşanu speră să-şi convingă antrenorul să-i acorde mai multe şanse după prestaţia din meciul cu Sparta Praga.

Italienii au condus cu 1-0 din minutul 23, după reuşita norvegianului Hauge.

În minutul 56, Krejci a fost aproape să egaleze pentru praghezi, dar Tătăruşanu a intervenit senzaţional.

Sparta Praga a jucat în inferioritate numerică din minutul 77, după eliminarea lui Plechaty. Totuşi, Sparta Praga putea să egaleze în minutul 90+3, dar Ciprian Tătăruşanu a avut o nouă paradă salvatoare.

"Sunt fericit. A fost o partidă dificilă, pe un teren dificil. În multe momente, nu am fost echipa mai bună. Dar sunt fericit că nu am primit gol şi am câştigat. Mă înţeleg foarte bine cu Gigio (Donnarumma). Misiunea mea nu e uşoară, să nu joc aşa de des. Iar când intru în poartă, toată lumea se aşteaptă să fiu la acelaşi nivel cu Gigio. Azi am făcut o partidă bună, sper că voi repeta această evoluţie atunci când antrenorul va apela la mine. Greşeli facem cu toţii, nu e nimeni perfect. Dar greşelile nu se spun (râde)", a spus Ciprian Tătăruşanu la finalul partidei de la Praga.

AC Milan a câştigat Grupa H, cu 13 puncte, şi merge în 16-imile Europa League, alături de Lille, care a acumulat 11 puncte.